spinner
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info
 

(NE)Problematika optických káblov

Pridané: 23.7.2021

Autor: Zdenka Staňová

Je existencia optických káblov pri Vašom pozemku, respektíve na pozemku obmedzenie možnej stavby?

V tomto článku si vysvetlíme ako jednoducho môžete vyzistiť informácie o jej existencii a čo to pre Vás znamená.

 

Takto som postupovala ja je to veľmi jednoduché. V obci Oslany máme na predaj pozemky a od majiteľky týchto pozemkov sme sa dozvedeli, že tadiaľ prechádza optika. 

Ako prvé čo musíme urobiť je podať si žiadosť o existencii optických káblov a získať tým potvrdenie o tom, že sa tam optika nachádza. Začneme tou najjednoduchšou formou a to je elektronická. Ešte pred tým ako začneme táto služba je spoplatnená sumou 20 eur.

Napíšeme si do vyhľadávača (google) „t com optika vytýčenie“, klikneme na „Žiadosť o vydanie stanoviska; SLOVAK TELEKOM VEST portál“. Následne sa nám otvorí okno, kde je prvá kolónka Pokyny (Návod na vyplnenie žiadosti o vyjadrenie k existencii TKZ) po prečítaní klikneme na druhu kolónku "Žiadosť o vydanie vyjadrenia" to nám otvorí pod kolónku krok 1. Vypísať musíme všetko, hlavne musí byť vypísané políčko pri ktorom je „*“. Prejdeme všetky kroky, až ku kroku 6, kde odošleme žiadosť a čakáme kým nám príde mail na požadovanú emailovú adresu. 

 

 

 

Mne to prišlo ani nie do pol hodiny od odoslania žiadosti . V maily vám príde link na ktorý kliknete a presmeruje vás to na vyjadrenie k existencii TKZ tretia kolónka a pod kolónka krok 3 tu si už môžete či už len pozrieť alebo stiahnuť súbory.

V našom prípade bol záujem aj o presne vytýčenie, kde presne sa optický kábel nachádza. Následne pokračujeme na "Žiadosť o vytýčenie" ( štvrtá kolónka ) a znova postupujeme vypísaním údajom ktoré od nás požadujú. V kroku 3 výber termínu si môžeme zvoliť ako rýchlo to potrebujeme a tam sa aj dozvieme koľko bude stáť hodina vytyčovania sieti. Ak to všetko máme môžeme odoslať.

Následne nám bolo doručené aj písomné stanovisko z ktorého sa dozvedáme, že:

- pred začatím zemných prác musí byť vytýčenie a vyznačenie polohy zariadení priamo na povrchu terénu,

- aby boli odkryté zariadenia riadne zabezpečené proti akémukoľvek ohrozeniu, krádeži a poškodeniu vo vzdialenosti 1,5 m na každú stranu od vyznačenej polohy zariadenia (ochranná zóna),

- upozornenie zamestnancov vykonávajúcich zemné práce na možnú polohovú odchýlku ± 30 cm skutočného uloženia vedenia alebo zariadenia od vyznačenej polohy na povrchu terénu.

V našom prípade môžeme za výsledok považovať skutočnosť, že existujúca optika na pozemkoch, ktoré predávame žiadnym spôsobom nebráni možnej výstavbe rodinných domov. A to vzhľadom na skutočnosť, že rozmery našich pozemkov (šírka a dĺžka) sú dostatočné vzhľadom k dodržanie ochrannej zóny 1,5 m.

Toto je z mojej skúsenosti všetko, kľudne sa môžete s čímkoľvek obrátiť na našu realitnú kanceláriu ALFA Reality a my Vám s tým radi pomôžeme :)