Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Ak plánujete kupovať nehnuteľnosť, tak pozor na umenie gazumpingu

Pridané: 28.9.2020

Gazumping je u nás pomerne neznámy výraz a napriek tomu sa u nás v realitách tento dej vyskytuje prakticky denne.

Stalo sa Vám niekedy, že Vás uchvátila ponuka kúpy nehnuteľnosti podľa vašich predstáv, s majiteľom ste sa dohodli na cene, podali ste si ruky a po Vašom príchode s pripravenými Kúpnymi zmluvami na podpis ste zostali nemilo prekvapený, že za „Váš“ nový dom si budete musieť ešte priplatiť? Presne toto je umenie takzvaného gazumpingu. A aby sa Vám to nestalo, tak sa na to pozrime trochu bližšie. O čo vlastne ide?

 

Nedávno sme písali článok o gazunderingu, ktorý má vlastne opačný efekt. Veľa ľudí gazundering logický odmieta s konštatovaním neetického prístupu. V prípade gazumpingu ide vlastne o to isté akurát z opačnej strany.

Predstavte si, že ste záujemca o kúpu Vami vysnívanej nehnuteľnosti, ktorú ste práve našli, obhliadli a s majiteľom ste sa dohodli aj na kúpnej cene s podaním rúk.

Po takejto dohode si niektorí v pozitívnom domnení myslia, že je čas otvoriť si šampanské a začať nakupovať vhodný nábytok.

Ale pozor. Proces dokončenia obchodu s človekom, ktorý vie čo od toho očakáva, tak to ešte môže byť zdĺhavé a náročné.

Niektorí investori, či kupujúci vyhľadávajú predávajúcich, so snahou dostať ich do situácie, v ktorej riešia zadelenie peňazí, ktoré čoskoro budú mať.

Ale podobne na tom sú aj niektorí predávajúci. Niektorí z nich zmýšľajú podobne.

Takáto situácia sa Vám môže vyskytnúť predtým, ako dôjde k podpisu Kúpnych zmlúv. V niektorých prípadov k tomu naozaj dochádza, pretože predávajúcemu niekto medzičasom mohol ponúknuť viac ako Vy. A také niečo predávajúci málokedy odmietne, hlavne v prípade ak nemá podpísanú žiadnu predbežnú dohodu.

Alebo niekto mohol predávajúcemu ponúknuť rýchlejšie uzatvorenie obchodu.

 

Výhodou pre kupujúceho v tomto prípade je kupovanie tejto nehnuteľnosti v spolupráci s realitnou kanceláriou.

V takom prípade má pravdepodobne predávajúci s maklérom podpísanú dohodu o sprostredkovaní predaja, v ktorej je predávajúci povinný dodržiavať určité pravidlá, ktoré sú v zmluve obsiahnuté, hlavne čo sa týka predajnej ceny.

Na mieste je otázka. Je gazumping legálny?

Áno je. Ak aj majiteľ prijal Vašu ponuku, tak z právneho hľadiska sa stane záväznou až po podpise kúpnej zmluvy.

Kupujúci samozrejme mohol mať svoje náklady s vybavovaním hypotéky, či znaleckého posudku. Mohol stratiť veľa svojho času, ktorý venoval vybavovaniu financií a nezameriaval sa na hľadanie inej nehnuteľnosti.

Predtým, ako dáte predávajúcemu konkrétnu ponuku, tak si musíte byť kúpou absolútne istí. Hlavne čo sa týka zabezpečenia financovania, či už hypotékou alebo hotovosťou.

Musíte mať tieto prostriedky vopred zaistené, aby ste sa vyhli zbytočným prieťahom, respektíve sklamaniu.

Ak máte istotu vo Vašom financovaní, tak sa snažte dohodnúť s majiteľom na podpise zmluvy o budúcej kúpnej zmluve a dohodnite sa s ním na zaplatení prvej časti kúpnej ceny.

V takom prípade bude zmluva právne záväzná a predávajúcemu z nej budú plynúť povinnosti. Ale pozor, v prípade ak nedodržíte lehoty a finančné podmienky, ktoré sú v zmluve opísané, tak záloha vám prepadne.

Rovnako je pre kupujúceho dôležité, požiadať majiteľa o stiahnutie inzerovanej nehnuteľnosti z trhu. Predávajúci nie sú vždy ochotní urobiť to, ale po podpise zmluvy o budúcej zmluve nie je dôvod, aby bola nehnuteľnosť naďalej inzerovaná.

Ak aj nemáte podpísanú Zmluvu o budúcej zmluve a ste naďalej len ústne dohodnutí s podaním rúk, tak aj tak na tom trvajte. Oplatí sa spýtať sa, aby ste mali väčší pokoj. Ak ponuka nebude upútavať pozornosť, tak existuje oveľa menšia pravdepodobnosť, že sa nájde nový záujemca, ktorý by Vám „skrížil plány“.

V prípade, ak by predávajúci mal podpísanú dohodu o predaji jeho nehnuteľnosti s realitnou kanceláriou, tak priebeh gazumpingu by bol len veľmi ťažko uskutočniteľný. V takom prípade by musel byť predávajúci zodpovedný voči takému konaniu a musel by znášať prípadné následky obsiahnuté v tejto dohode.

Rovnako ale môže postupovať aj kupujúci, ktorý si na takýto konkrétny prípad môže objednať vlastného realitného makléra, ktorý mu pomôže prejsť týmto procesom bez zbytočných nákladov, stresu a ponechať takúto situáciu vyjednať maklérovi. Musí ale ísť o realitného makléra s výbornými kvalitami a potrebnými skúsenosťami aj z náročnejších prípadov.