Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

10 vecí, ktoré musíte urobiť skôr, ako sa presťahujete do nového bývania

Pridané: 13.9.2020

Je prirodzené, že väčšina ľudí nie je pri sťahovaní takmer nikdy na 100% bez stresu. Ale môže to byť oveľa znesiteľnejšie, ak si tieto dni vopred aspoň trochu naplánujete.

Tu je niekoľko tipov, ktoré by ste mohli vykonať v dostatočnom predstihu, a zopár ďalších tipov, ako čo najhladšie urobiť tento krok.

 

1. Pripojte si internet v novom dome

Kontaktujte svojho vopred vybraného poskytovateľa internetových služieb najmenej dva týždne pred sťahovaním. Tým ušetríte frustráciu a nepohodlie v bývaní v novom dome bez internetu, pretože väčšina poskytovateľov môže mať týždeň vopred plný kalendár.

 

2. Prepis energii

Pred sťahovaním sa z pôvodného domu do nového nezabudnite prepísať energie v obidvoch domoch, v pôvodnom dome prepis na nového majiteľa a v novom dome prepis na Vás. Tento postup býva zväčša veľmi jednoduchý a dnes Vám túto službu často krát zabezpečí realitná kancelária. Ide hlavne o správne účtovacie poplatky a v neposlednom rade, aby sa Vám nestalo v novom dome, že by prišlo k odpojeniu a Vy by ste sa museli zbytočne stresovať znovu zapojením.

 

3. Pripravte plán pre deti a domáce zvieratá v deň sťahovania

Hlavne, ak máte menšie deti, tak veľký pozor pri nosení ťažších kusov nábytku. V tomto prípade môže dôjsť k emocionálnemu prepojeniu z rozlúčenia so starým domom.

Rovnako aj k zvýšenému znepokojeniu zo sťahovania a k menšej opatrnosti a nepozeraniu sa pod nohy. A keďže malé deti radi pobehujú, tak je dôležité zabezpečiť pre deti náhradný plán v deň presunu.

Povzbuďte ich, aby si pred presunom zabalili vlastnú krabicu s ich hračkami, školskými potrebami, či ich špeciálne predmety, aby si tieto svoje poklady našli hneď po príchode do svojho nového domova. To im pomôže usadiť sa.

Následne požiadajte rodinného príslušníka alebo člena rodiny, aby sa o nich po ich zbalení postaral a pomohol im vyhnúť sa tak nude, neistote, prípadne zraneniu. 

Pokiaľ ide o domáce zvieratá, skúste sa držať svojich zvyčajných postupov v maximálnej možnej miere. V deň sťahovania a presune do nového domu ich obmedzte do jednej uzavretej miestnosti.

Po príchode do nového domu je potrebné, aby spoznali známe hračky a vôňu, aby sa cítili ako doma. Hlavne mačky potrebujú zopár týždňov, aby si zvykli na svoj nový domov.

Ak máte psov, zoberte ich na prechádzky, aby si mohli zvyknúť na svoje nové prostredie. Okrem toho sa snažte udržiavať rutiny čo najkonzistentnejšie a najznámejšie.

 

4. Aktualizujte svojich priateľov a rodinu novými kontaktnými údajmi

O zmene bývania by ste mali informovať aj svojich priateľov a rodinu. Postačí poslať textovú správu alebo e-mail, aby Vás v prípade nutnosti mohli dôležití ľudia vo vašom živote osobne navštíviť.

 

5. Zmeňte svoju adresu

Veľmi často krát podceňovaný bod, ale najlepšie je urobiť to čo najskôr. Nemusíte sa tak spoliehať na preposielanie pošty z pôvodnej adresy.

Rovnako je to dôležitá zmena aj čo sa týka zmeny dôležitých dokladov na polícii, registrácia vozidla, údaje v bankách, údaje v poisťovniach, predplatné odberov a podobne.

 

6. Zabaľte „nezabalenú krabicu“

Jednou z prvých vecí, ktorú musíte pri sťahovaní zabaliť, je takzvaná nebalená alebo prvá rozbaľovacia krabica. Táto krabica by mala obsahovať všetky kľúče a nástroje potrebné na vyskladanie a zostavenie nábytku, vrecká so zipsom so skrutkami z nábytku, ktorý ste demontovali, nožnice, skrutkovače, kryciu pásku, prachovky a lepidlo. 

Ak budete mať všetky tieto položky v takejto krabici tak ušetríte množstvo času a zbytočného stresu z hľadania pri skladaní nábytku, prípadne nastavovania iných potrebných záležitosti v novom domove.

 

7. Vybavenie poistky – zánik starej a vznik novej

Ak sa sťahujete z domu, musíte sa ubezpečiť, že vaše súčasná poistná zmluva na bývanie prestane platiť v deň po presťahovaní a nová poistná zmluva začne plynúť deň pred nasťahovaním.

 

8. Nový dom si odborne vyčistite

Niektoré nehnuteľnosti sú dokonca upratané ešte pred Vašou kúpou, ale je určite na mieste zabezpečiť si komplet upratanie a vyčistenie ešte pred Vašim samotným nasťahovaním.

Najmä čo sa týka hygienickej časti bývania, teda kuchyne a samotnej kúpeľne, aby ste si mohli užiť večernú sprchu skôr, ako by ste dlho do noci finalizovali čistenie kúpeľne.

 

9. Dajte si vyrobiť náhradné kľúče

Urobte to hneď, ako budete mať kľúče od vášho nového domu. Každý deň je v pohybe a aby nebol zbytočne stresujúci a zaneprázdnený dajte si zaležať, aby ste sa vyhli strateniu kľúčov pokiaľ nemáte zavedenú bežnú rutinu ich odkladania. Nechajte si preto pre každého člena domácnosti vyrobiť náhradný kľúč.

 

10. Zabaľte „nočnú krabicu“

Rovnako dôležitá ako nebalená krabica je aj prvá nočná krabica, ktorá je nevyhnutná pre príjemný rodinný večer.

Aby bola zmena bývania čo najhladšia, tak táto krabica by mala obsahovať najmä zmenu oblečenia, základné toaletné potreby, toaletný papier, pyžamu, uteráky, posteľnú bielizeň a ďalšie dôležité potrebné náležitostí v závislostí od Vašej osobnej potreby ako sú aj napríklad čaje a káva.

Sú to často krát malé veci, ktoré Vás bežne nenapadnú, ale aj vďaka ním sa cítite ako doma :)