Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Čo je to gazundering a ako sa mu vyhnúť

Pridané: 29.8.2020

Predávate svoj dom alebo byt a Váš záujemca o kúpu na poslednú chvíľu znížil svoju ponuku, na ktorej ste boli vopred dohodnutí?

Aj v našich podmienkach sa takáto situácia občas vyskytuje, presne tak isto ako aj vo vyspelejších krajinách.

O čom presne je umenie gazunderingu? Ako tomu zabrániť, aby sa vám to nestalo?

Gazundering je realitná prax, pri ktorej kupujúci, respektíve záujemca o kúpu vašej nehnuteľnosti zníži svoju ponuku na poslednú chvíľu, tesne pred podpisom Kúpnej zmluvy.

 

Tomu ale predchádzala vzájomná dohoda na obhliadke predávanej nehnuteľnosti, dohodnutie kúpnej ceny, dohodnutie zostávajúceho zariadenia, dohoda na prepisoch a podobne.

V týchto prípadoch si väčšinou prípravu Kúpnej zmluvy a potrebných dokumentov zoberie na zodpovednosť záujemca o kúpu.

Z jednoduchého dôvodu.

Potrebuje získať čas, aby predávajúci náhodou netlačil v prípade rýchlej prípravy zmlúv k ich podpisom.

Kupujúci majú tento akt zväčša vopred pripravený. Oni predsa vedia, že predávajúci je tak trochu v slabšej pozícii, o to skôr ak už aj svoju ponuku z trhu stiahol.

To by len výrazne vylepšilo jeho pozíciu.

Je tu jeden veľmi dôležitý faktor a to je časové hľadisko. Záujemca o kúpu potrebuje získať viac času, aby sa predávajúci stotožnil s predajom a odovzdaním svojej nehnuteľnosti.

Ak by to aj náhodou nevyšlo, tak záujemcovi o kúpu nič nebráni v tom, aby od ponuky odstúpil skôr, ako bude mať prísť k podpisu zmluvy.

Ak záujemca o kúpu vyhodnotí situáciu podľa svojich predstáv, tak v pravej chvíli zatlačí a pokúsi sa využiť situáciu vo svoj prospech, aby ušetrili pár tisíc eur a využije umenie gazunderingu:

„Môžeme sa dohodnúť na podpise zmlúv ešte dnes a dnes aj vykonám okamžitý prevod peňazí, ak bude cena ……. .“

Je to podľa vás etický spôsob?

Každý má na to iný názor.

Niekto tvrdí, že ide o bežný obchodný ťah a ľudia s podnikateľskou povahou s tým problém v žiadnom prípade nemajú.

Niekto tvrdí opak "... to sa nerobí".

Pravdou ale je, že žiadny zákon to nezakazuje a eticky spôsob dohadovania predaja nehnuteľnosti je veľa ľuďom ukradnutý. Je ale veľmi zaujímavé, že pri takýchto pokusoch o určite zmanipulovanie druhej strany nevystupuje realitná kancelária.

Ide zväčša o istý druh investorov, ktorý vyhľadávajú cenovo dostupné nehnuteľnosti a ešte aj využívajú zhoršenú situáciu, v ktorej sa predávajúci nachádza. Samozrejme všetko je to robené za účelom zisku.

Predávajúci v týchto prípadoch častokrát súhlasia aj s druhou ponukou. Po jednej strane je tam vidina skorých peňazí (aj keď v menšom) a po druhej strane chcú sa vyhnúť celému procesu predaja, ktorý by začal od znova (psychologické aspekty).

V prípade, ak by tento predávajúci mal svojho realitného makléra (samozrejme odborníka), tak takýmto manévrom by sa určite vyhol.

Určite nie je riešenie súhlasiť s druhou ponukou, hlavne ak ide o podstatné zníženie kúpnej ceny. V takejto situácii je veľmi dôležité „vydýchať“ to a minimálne sa poradiť s niektorým z realitných maklérov vo vašom regióne.

Nikdy neviete, či medzi nimi nenájdete niekoho, kto by Vám urýchlene pomohol s predajom a ešte aj v sume, ktorú ste požadovali pôvodne.